על העולם החדש, מינימליזם

ומה שבניהם

על העולם החדש, מינימליזם ומה שבניהם

אולי בגלל שהיא מצטלמת כל כך יפה לאינסטגרם, נוודות דיגיטלית היא אורח החיים החלומי של ישראלים רבים. היום, ההזדמנות להגשים את חלום הנוודות הדיגיטלית אמנם נשענת על פוטנציאל העידן הדיגיטלי – שאינו כפוף עוד לגבולות גיאוגרפיים או לשעון זמן מסוים – ואינה דורשת ארנק מנופח – על אף שנהוג לחשוב אחרת – או עסק משגשג בצורה קיצונית, אבל בכל זאת – רק מעטים מעזים להגשים אותה בעוד שרובינו ממשיכים לנהל אורח חיים שגרתי ומשעמם ולאחוז בה כחלום סקסי שאינו בר-השגה.  

למה כולם מדברים על נוודות דיגיטלית, חולמים על נוודות דיגיטלית, מאחלים לעצמם עתיד של נוודים דיגיטליים, אבל לא מעזים לארוז מזוודה ולצאת אל מסע ממנו יחזרו (אם בכלל) טובים יותר?

 

מינימליזם בעולם החדש: על שום מה ולמה?

החיים כנוודים דיגיטליים הם עוצמתיים, מרגשים ועשירים, אבל – באופן קצת אבסורדי – לרוב מתאפיינים במינימליזם. הנטייה לצבור רכוש "מיותר" מוחלפת באופן טבעי בצבירת חוויות בעלות-ערך, והחולשה להתפתות לרכישת מזכרות מקומיות מפנה מרחב נפשי להשראה ותודעת שפע, שימלאו את תאי האחסון בלב לאורך זמן.

תפיסת חיים מינימליסטית כזו מאפשרת למקסם את החיבור עם ההוויה, החברים למסע והמקום, ולמזער דאגות ומחשבות טורדניות, אבל היא סותרת את הכמיהה השאפתנית של אנשי העולם החדש לפגוש את השפע ולברוא מציאות של חופש כלכלי, על פני פשטות והסתפקות במועט.

 

הווה עשיר למען עתיד מאושר

כשהסלידה מאורח החיים המינימליסטי, החשש מהקשיים הלוגיסטיים ומחוסר הוודאות, ורשימת התירוצים הארוכה "מדי" (רחוק מדי, מסוכן מדי, יקר מדי) גוברים על ייצר ההרפתקנות ועל היתרונות הבלתי מעורערים של טיול בעולם, שאינו תחום בזמן, במקביל לפיתוח קריירה מעבר לים – חלום הנוודות הדיגיטלית נזנח בלית ברירה לטובת סגנון חיים שמרני יותר, שגרתי, מקובע, ידוע מראש ו – יש שיגידו – "בטוח".

אבל כשתשוקת הנדודים בוערת בעוצמה, ומחשבות על עצמאות כלכלית מלבה את האש – הויתור מפנה מקום ליצירתיות. כזו שהולידה את תוכניות היזמים חובקות העולם וארוכות הטווח של Remote Year למשל, או של Hackers Paradise. המסגרות הללו מציעות מעין "טיול קונספט מאורגן" מ-א' ועד ת', לקבוצות של פרילנסרים, עצמאיים ויזמים שחולמים לנייד את המשרד והקריירה שלהם אל מחוזות רחוקים אבל מתקשים להניע את זה בכוחות עצמם. וככל טיול קונספט מאורגן בהשוואה לטיול עצמאי, התמורה המתקבלת ברמה הגבוהה ביותר – בין אם מדובר על תנאי האירוח היוקרתי, כלים וסביבה לשיפור הפרודוקטיביות, וקהילה מעוררת השראה שחולקת עולמות תוכן וערכים זהים – אבל תג המחיר גבוה בהתאמה ולא מתאים לכל כיס.

 

מה שבניהם: נוודות דיגיטלית מקומית ככלי בתהליך ליצירת חופש כלכלי

עמק הדיגיטל הוא עמק השווה בסכסוך שבין חיי נוודות דיגיטלית פשוטים ומינימליסטיים לבין עתיד של הרפתקנות, איזון בית-עבודה ועצמאות כלכלית.

הוא נולד כבית ספר לנוודות דיגיטלית בישראל, עבור קהילה שאפתנית שמאמינה בנוודות דיגיטלית ומבינה שפרודוקטיביות, מחויבות ומיקוד הם אכן הרבה יותר חשובים להצלחה מאשר משך הזמן במשרד, אבל ההחלטה להצטרף למסע בין יבשתי במסגרת Remote Year, או תוכנית יזמים אחרת, עדיין נתפסת בעינייה כצעד "מסוכן מדי", "רחוק מדי" ו/או "יקר מדי".

היכולת לאזן בצורה אידיאלית בין המקלט הפרטי של חברי הקהילה לבין האזורים החברתיים, בין פנאי לבין פרודוקטיביות בעבודה, בין הרפתקנות לבין הנוחות הבייתית והסביבה המוכרת – הם שהופכים את עמק הדיגיטל לעתיד היזמות המשותפת ואת חלום הנוודות הדיגיטלית לנגיש מתמיד.

אהבת? שתף 

Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on facebook

יחד נהפוך את השגרה לחוויה מדהימה

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support