לעבוד מבית קפה – אאוט.

איפה היזמים והעצמאים הצעירים צפויים לעבוד בשנת 2019?

לעבוד מבית קפה – אאוט. איפה היזמים והעצמאים הצעירים צפויים לעבוד בשנת 2019?

אין כמו לעבוד מבית קפה

ככל הנראה המשפט הנדוש ביותר שתשמעו מפיו (המלא ברוגעלך) של כל מי שעלה לו הריח המשגע של הקפה הטחון ושל עוגות השמרים המפתות, שזה עתה יצא מהתנור – למוח. ולא בכדי. אבל כיזמת ועצמאית – שבמשך שנים חלמה לשבת בשמש, ליהנות מכוס קפה ומאפה ולשקוע לתוך הלפטופ שלה, במקום להיקבר במשרד, ובמשך שנים לאחר מכן מצאה את עצמה לוגמת כוס קפה ב13 שקלים ומתחננת לווי פיי, לשקט ולשקע – החלטתי לחשוף איך זה מרגיש (באמת) לעבוד מבית קפה, ולמה אין סיבה אמתית שעצמאיים – במיוחד כאלו שלא גרים בת"א – ימשיכו לחלום על משרד בארומה בשנת 2019.

שקט, בית קפה

חוק מספר 1 בעבודה מבתי קפה הוא לאתר מקום שקט לעבודה, כזה שיציע אווירת ספריה, ללא מוסיקת רקע רועשת וללא ילדים ברקע. זו למעשה משימה לא פשוטה במציאות בה בתי הקפה, לא רק בתל אביב, מלאים באנשים במשך כל שעות היום.

השקע שתקע אותי

חיפוש מהיר של רצף המילים "עבודה מבתי קפה", במנוע החיפוש של גוגל, יעלה רשימת תוצאות ארוכה של המלצות ל5 בתי הקפה שהכי כיף לעבוד בהם עם לפטופ. נהדר, רק חבל ש99% מהם ממוקמים באזורים מאותגרי החנייה של ת"א, ובאחוז שאליו נותרה גישה עם רכב – תלשו 99% מהשקעים, למעט שקע בודד על הבר.

סנדוויץ למסעדה

ההוצאה הממוצעת שלי בבית קפה היא 28 שקלים ליום עבודה, לפעמים על בטן מלאה ולפעמים עם דגדוגים בקיבה. הסאונד של זה אולי לא מצלצל יקר, אבל מדובר על לא פחות מ300 שקלים שנוספים להוצאות שכר הדירה החודשי, עבור שלושה ימי עבודה בשבוע בלבד, קפה וכריך קטן. חבל שאי אפשר להביא סנדוויץ מהבית למשרד הזה.

פרצופים

ההכנסה הממוצעת של בית קפה היא 15 שקלים ליום, במציאות בה העובדים הניידים מתיישבים לאנשי העסקים וללקוחותיהם הפוטנציאליים במקום. אם התקשתם לדמיין את סנקציות האינטרנט ושקעי החשמל המוטלים על אנשי הלפטופ, בטח לא יהיה לכם קשה לדמיין את פרצוף ה"אני מאוד מקווה שאתה מתכנן להזמין גם ארוחת צהרים" המלווה לעודף מ20.

לשכוח לקום

מי שישב יותר משעתיים על כיסא בבית קפה, יוכל להעיד שקשה מאוד לשכוח. לפני המשבר הכלכלי בארה"ב, רשתות כמו סטארבקס הצטיידו בכורסאות ישיבה מפנקות והזמינו אנשים לעבוד, ללמוד ולשכוח לקום, אבל בעלי בתי הקפה מבינים היום שציבור העובדים הניידים לא מספיק ריווחי להם, והם מוצאים לנכון להגביל אותו. אני לא אתפלא אם איקאה מנהלת היום אגף סודי של כסאות בית קפה, בטכנולוגיית אי-נוחות ייחודית, הפוכה מזו של כסאות משרדיים, שמעודדת תחלופה מואצת של אנשים.

תחזית לשנת 2019

לאחרונה צומחת בישראל קהילה של צעירים הדוניסטים והרפתקנים, בעיקר בני 22-30, שהעיסוק העיקרי שלהם משתייך לקטגוריית "מקצועות העולם החדש", כדוגמת מסחר אינטרנטי או שיווק שותפים, הם מחזיקים (או שואפים להחזיק) בנכסים דיגיטליים ומרוויחים (או שואפים להרוויח) ממכירתם ברשת באופן פאסיבי.

חברי הקהילה מנוכרים אלה מאלה כי הם לא רוצים לצאת מהבית. זו פעולה שנתפסת בעינייהם כעולם ישן, ובצדק. הם שואלים את עצמם "למה שאצא עכשיו מהבית, אתלבש, אתקע בפקקים ואשרוף דלק, אם אני יכול להוריד את קורס דיגיטלי בלחיצת כפתור ולצפות בו בבוקסר, עם הרגליים למעלה?". הבעיה היא שבזמן שהם עובדים מהבית או מתרעננים בבית הקפה הקרוב לביתם, הם חולמים לטייל עם הלפטופ בכל העולם ולעבוד מחופיה היפהפיים של מקסיקו, מבתי המלון המפוארים של ניו יורק או מבתי הקפה הבוטיקיים של איטליה.

לעבוד מהבית או מחופי מקסיקו

הרשו לי לנפץ את אחד המיתוסים הגדולים על העובדים הניידים: אנשי הלפטופ הצעירים לא באמת רוצים לעבוד מהבית. עבודה מהבית הפכה לברירת מחדל משעממת, צפויה, לא מקורית, שמזינה את תופעת הבדידות המודרנית והופכת אותה למגפה עולמית. הם גם לא רוצים לעבוד מבתי קפה, הם כאמור כבר מזמן לא הולמים את תפיסת העולם ההדוניסטית שלהם.

למה בכל זאת יותר ויותר צעירים מוצאים את עצמם בפיג'מה, משועבדים למסך המחשב במשך שעות ארוכות, ולא עם קוקטייל ביד אחת וחנות אינטרנטית שמנוהלת ע"י היד השנייה? בגלל הפער המעשי שבין חלום האוטומציה וחיי ההרפתקאות המלאים בו הם נאחזים, לבין הידע והיכולת שלהם לנצל את פוטנציאל החירות של המאה ה21.

לא שחור או לבן

פרויקט "עמק הדיגיטל" הוא הראשון מסוגו שמציע מודל מגורים-עבודה-טיול-משולב, עם דגש יזמי, המיועד לעובדים הניידים שמאסו מכורסת סלון ביתם או מיוקר בתי הקפה.

"עמק הדיגיטל" שם לו למטרה לשנות את הדרך שבה אנשי הלפטופ הצעירים בוחרים לחיות ולעבוד, לטשטש את הגבולות הברורים בין פנאי לעבודה, לערער על הסטטוס קוו, ולהציע פתרון חדשני ומרענן לבדידות המודרנית ואלטרנטיבה מצויינת לפנטזיית הניידות דיגיטלית.

פרויקט "עמק הדיגיטל" הוא הראשון מסוגו שמציע מודל מגורים-עבודה-טיול-משולב, עם דגש יזמי, המיועד לעובדים הניידים שמאסו מכורסת סלון ביתם או מיוקר בתי הקפה.

"עמק הדיגיטל" שם לו למטרה לשנות את הדרך שבה אנשי הלפטופ הצעירים בוחרים לחיות ולעבוד, לטשטש את הגבולות הברורים בין פנאי לעבודה, לערער על הסטטוס קוו, ולהציע פתרון חדשני ומרענן לבדידות המודרנית ואלטרנטיבה מצויינת לפנטזיית הניידות דיגיטלית.

אהבת? שתף 

Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on facebook

יחד נהפוך את השגרה לחוויה מדהימה

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support